A Budaörsi Latinovits Színház 2024/2025-ös évadának első nagyszínpadi bemutatója az Ödön von Horváth klasszikusából készülő Karoline és Kasimir, amely ma is aktuális társadalmi problémákat feszeget. A Schürzingert alakító Chován Gáborral az akkori és mostani viszonyok párhuzamairól, karaktere motivációiról, valamint a nem mindennapi díszlet funkciójáról beszélgettünk.
Schürzinger a darab folyamán rendszeresen reflektál a környezetére. Az egyik megállapítása például, hogy bizonyos gazdasági körülmények között az emberek önzőbbé válnak. Vonatkoztatható ez a mai társadalomra is?
Ez most is érvényes, hiszen azt látjuk magunk körül, hogy egyre rosszabb a gazdasági helyzet, és az emberek ilyenkor sokkal inkább az anyagi boldogulásukra koncentrálnak. Az életünk nagy része amúgy is a pénz körül forog, és úgy tűnik, egyre nehezebb ettől eltávolodnunk.
Schürzinger azt a megoldást választja, hogy kihátrál a helyzetekből, amikor azok kezdenek számára kényelmetlenné válni.
Inkább úgy látom, hogy kapkodja a fejét, csak megy az események után. Próbál mindenkinek megfelelni, ez generálja a kihátrálás érzetét, miközben Karoline nyilvánvalóan érdekli. Vele kapcsolatban megpróbál mindent megtenni, és a tőle telhető módon ügyeskedni.
Az őszinte érdeklődés a részéről vajon, vagy a lány csak valamiféle fogódzót jelent neki ebben a kapaszkodók nélküli világban?
Elsőre úgy tűnik, mintha kapaszkodás lenne, egyfajta menekülés a magányából és frusztrációiból. Ennek a feloldását látja meg a Karolinével való megismerkedésben, ebben az értelemben őszinte a közeledése. Ugyanakkor ez a férfi nincs teljesen jól, nem áll biztos talajon, és képtelen tisztán, fenntartások nélkül valakivel bátran belefutni a végtelenbe.
Schürzinger megszólalásaiból egyértelműen kiderül, hogy nagyon konzervatív értékeket képvisel. Mennyire működhetnek ezek az eszmék a mai világban?
A mostani fiatalok egyre kevésbé élnek így, és léteznek ennyire szűk keretek között. Sokkal szabadabbnak látom őket, mint az én generációmat. Ebből a szempontból más lett a világ, és a mai kor normák szempontjából is többet enged az embereknek.
A szabad szellem itt Karolinéban ölt testet, aki a pillanatnak él a fesztivál forgatagában. Az ő vágyálma képeződik le a Zeppelin-díszletben is, aminek különleges funkciója van.
A Zeppelin lehet egy teljesen absztrakt, ugyanakkor konkrét dolog is – egy lépés valami felé, egy tárgy, de jelentheti az elvágyódást, a mások fölött levés és lebegés érzését, a valahonnan kiszakadást is. Schürzinger esetében ez leginkább arra vonatkoztatható, hogy találkozott valakivel, akit talán egy darabig tud követni, aki esélyt ad a kiszakadásra.
A Karoline és Kasimir előadásaira jegyek az alábbi oldalon válthatók!
Az interjút Vass Antónia készítette.
Fotók: Borovi Dániel