Mintha a mai fiatalokról írta volna drámáját Ödön von Horváth, aki két huszonéves párkapcsolati válságán keresztül tart tükröt nekünk. A Budaörsi Latinovits Színház Karoline és Kasimir című előadásában, amely Hegymegi Máté rendezésében kerül színre, egy különleges díszletelem is segít a nézőnek belehelyezkedni a történetbe. A Karoline vágyálmaként megjelenő Zeppelinről, a darab aktualitásáról és a generációról generációra öröklődő mintákról a női címszereplőt alakító Hartai Petrával beszélgettünk.
Az előadás alapjául szolgáló drámát közel száz évvel ezelőtt írta Ödön von Horváth. Az akkor közvetített értékek és a téma mit adhat a ma nézőjének?
Ez a darab bármelyik korban játszódhat, mert olyan örök érvényű problémákat feszeget, mint a kilátástalanság vagy a perspektíva nélküliség. Tudjuk, hogy a történet huszonéves fiatalokról szól, de nincs konkrétan megnevezve a hely, ahol játszódik, és az idő sincs leszűkítve. Az egzisztenciális szorongások a mi világunkat is jellemzik, de érdekes kérdés, hogy egy férfi mitől érzi magát potensnek a mai világunkban. Mintha a régi szorongások megmaradtak volna, amelyek amiatt alakulnak ki, hogy egyedül kellett eltartani a családot. Szükség volt a bátorságukra, erejükre. Közben a nők egyre maszkulinabb tulajdonságokat vesznek fel, valahogy fogy a tér körülöttük.
A hagyományos értékrend megjelenése mellett Karoline mintha túlmutatna a saját korán, és a modernséget képviseli.
Szerintem Karoline egy nagyon okos nő, aki arra vágyik, hogy boldog legyen. Ebben a tekintetben a saját világától elszakad, de értékrendjében nem. Szereti Kasimirt, a tetteit azonban az irányítja, hogy fájdalmas dolgok történnek vele. A fiúval mindketten a körülmények áldozatai lesznek.
Mi a célja Karolinénak azzal, hogy a Kasimirral való első konfliktus után rögtön flörtölni kezd egy másik férfival? Schürzingerrel féltékennyé akarja tenni Kasimirt?
Ennél egy kicsit bonyolultabb a dolog. Sokkal inkább arról van szó, hogy Schürzinger emberszámba veszi Karolinét, megnevetteti, vele könnyű beszélgetni. Egyszóval vele valahogy könnyebb lesz az élet.
Hegymegi Máté korábban azt mondta, hogy a díszlet központi elemeként megjelenő Zeppelin lényegében Karoline lázálma, a vágyainak egyfajta kivetülése. Ez mennyiben befolyásolja a színpadi létezésed?
Antal Csaba díszlete gyönyörű, izgalmas és hatalmas. Nagy kihívás, mert ki- és felmászunk rá, belemegyünk. Mászunk, kapaszkodunk, táncolunk, a tetején ülünk, miközben forgatják a Zeppelint, mi pedig játszunk közben. Másfajta koncentrációt igényel. Folyamatosan dolgozom azon, hogy magabiztosan mozogjak rajta, és jól érezzem magam ebben a térben.
A Karoline és Kasimir előadásaira jegyek az alábbi oldalon válthatók!
Az interjút Vass Antónia készítette.
Fotók: Borovi Dániel