A Budaörsi Latinovits Színház Alföldi Róbert Hamlet-rendezésével indítja a decembert, közkívánatra délutáni időpontban. A h.ml.t Advent első vasárnapján, december 1-jén 15 órai kezdettel lesz látható, a közönség az előadást követően pedig személyesen is találkozhat az alkotókkal és a színészekkel.
Előző évadunk utolsó bemutatója Alföldi Róbert Hamlet-rendezése volt, amely a mai társadalmi viszonyokra is reflektálva foglalkozik az emberi kapcsolatok dinamikájával. A rendező – aki harmadszor nyúlt Shakespeare örök érvényű darabjához – az előadás megalkotásakor a környezetében élő fiatalok motivációiból inspirálódott. Családi drámaként kezelte a darabot, amelyben a kommunikációs problémák, az elhallgatás és az egymás iránti figyelem hiánya szüli a konfliktusokat.
„Sok fiatallal vagyok körülvéve, és azt tapasztalom, hogy látványosan más az ő fiatalságuk, mint az enyém volt, és nagyon fontos kérdéssé válik, hogy létezik-e számukra bármilyen perspektíva. Kíváncsian figyelem a folyamatokat, és hogy milyen választ adnak erre akár egyénileg, akár generációsan” – osztotta meg velünk tapasztalatait még a próbafolyamat során Alföldi Róbert.
A címszereplő Fröhlich Kristóf szerint az előadás fontos üzenetet közvetít a fiatalok felé: „Azt jelzi számukra, hogy nincsenek egyedül. Azok a problémák, amikkel küzdenek – a kilátástalanság és szenvedés, ami vár minket a nagyvilágban – sajnos tényleg léteznek, és ezeken csak úgy lehet változtatni, ha teszünk érte, a saját kezünkbe vesszük az életünket, és megpróbálunk a saját mikroközösségünkkel, a családunkkal és a baráti társaságunkkal egy olyan világot teremteni, amelyben boldogan élhetünk.”
Amellett, hogy a h.ml.t-ben néhány dramaturgiai változtatással még hangsúlyosabban terelődik a fókusz az emberi viszonyokra, a szereplők sem hagyományos értelemben vett shakespeare-i figurák – ez leginkább talán Ophelia karakterénél mutatkozik meg. Mivel az eredeti mű olykor csak sejtetve, homályosan utal egy-egy múltbéli eseményre, lehetőséget ad a rendezőnek és a színészeknek arra, hogy saját értelmezést adjanak a helyzeteknek.
„Az én Opheliám igazából egy időutazás, hasonlít arra, aki fiatalabb koromban voltam: van benne egyfajta naivitás, tisztaság és »egérke létezés«. Csak ahogyan öregszik az ember, egyre több dolog éri, és kifejleszt bizonyos túlélési technikákat. Ezeket a falakat ebben az előadásban teljesen le kellett bontanom, és előhívnom a régi énem, majd átfolyatnom magamon azt, ami az előadásban történik” – mesélt szerepéhez való viszonyáról az áprilisi bemutatót megelőzően Szőts Orsi.
A december 1-jei közönségtalálkozón Alföldi Róbert mellett Fröhlich Kristóf, Pelsőczy Réka, Takács Katalin és Szőts Orsi színészek mesélnek majd szerepeikről, de a beszélgetésre meghívást kapott Bíró Bence dramaturg, valamint Kálmán Eszter díszlet- és jelmeztervező is. A Warholik Zoltán által vezetett közönségtalálkozóra a színházteremben, Kálmán Eszter remek díszlete előtt kerül majd sor.