Proton Színház / Mundruczó Kornél

Winterreise

Ének Szemenyei János
Zongora MOCSÁRI Károly
Rendőr Bot Ádám

dramaturg WÉBER Kata
díszlettervező BÜKI Dóra
jelmeztervező ÁGH Márton
kellék NAGY Gergely
világítás Rigó Zoltán
zeneszerző Franz SCHUBERT
koprodukciós producer CAFé Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál, Óbudai Danubia Zenekar, FILC - Fischer Iván Lakásszínháza
a rendező munkatársa TÜŰ Zsófia
rendező Mundruczó Kornél
videó RÉV MARCELL, BECSEY KRISTÓF

 

bemutató 2024. január 7.

helyszín Színházterem

Az előadás hossza 60 perc szünet nélkül.

A Proton Színház előadását a szemszögváltás teszi különlegessé. A Winterreise az ember egzisztenciális fájdalmát mutatja be, a hang nélküliek méltóságát képviseli. Egy passiójellegű úton kísérjük végig Schubert magányos vándorát, aki konkrét cél és remény nélkül kel útra, akárcsak a mindenkori kivetettek és üldözöttek, mint korunk menekültjei.

A Mundruczó Kornél által választott perspektivát erősíti egy, a német dalokat akcentussal éneklő nem német, azaz idegen színész/énekes. Akcentusa, rossz kiejtése egy jövő nélküli ember elfogadásra és megértésre irányuló vágyát reprezentálja. A színpadon nem a koncerttermek, hanem a mindennapok tragédiája jelenik így meg. Wilhelm Müller verseinek már Schubert korában is politikai jelentést tulajdonítottak és most sem mint a biedermeier kispolgár drámája hangzanak el. A főszereplő otthontalansága, jövőnélkülisége, elveszettsége Schubert zenéjét demokratizálja.

Mundruczó Kornél, a koncertszínház rendezője: „A Téli utazás számomra az úton levés apoteózisa. Örökké úton lenni. Várakozni, nem tudni mire. Mint a Purgatóriumban. Számomra az emigránsok Purgatóriuma olyan, mint egy mindenkori menekülttábor. Mindenki odakerülhet, de senki nem tudja, mi alapján ítélkeznek felőle. Schubert traumatikus motívumai különleges lehetőséget biztosítottak a számomra, hogy az ember örök idegenségéről gondolkodhassak. És hogy feltegyem a kérdést, vajon a művészet oltalmat adhat-e, amikor létezésünk alapvető feltételei kérdőjeleződnek meg? A videoinstalláció filmkockái valóságos magyarországi menekülttáborok lakóit örökítették meg. A velük töltött idő inspiratív tapasztalat volt, amely egy-egy sokatmondó jelenet segítségével szembesített bennünket megannyi ember alapvető egzisztenciális problémáival. Ahogyan megmerítkeztem az elhagyatottság és reménytelenség e világában, olyan mély megrendülés fogott el, amelyről szavakkal már nem, csak zenével lehet számot adni. A menekültek általános bizonytalansága, strukturálatlan létezése, szinte öntudatlan vegetálásának réme vagy valósága mögé a zene teszi ki a felkiáltójelet.”

VENDÉGJÁTÉKOK

• „Fremd bin ich…” Komolyzenei Fesztivál – Mousonturm 2017. Frankfurt, Németország
• HAU Hebbel am Ufer 2017. Berlin, Németország
• HELLERAU – European Center for the Arts 2018. Drezda, Németország
• Bécsi Ünnepi Hetek 2018. Bécs, Ausztria
• Mittelfest 2018. Cividale del Friuli, Olaszország
• Le Maillon 2019. Strasbourg, Franciaország
• Gyulai Várszínház 2022.
• Művészetek Völgye 2022. Taliándörögd
• Ördögkatlan Fesztivál 2022. Beremend
• Triennale Milano Teatro 2022. Olaszország

***

PROTON SZÍNHÁZ

A 2009-ben Mundruczó Kornél, film- és színházrendező és Büki Dóra, színházi producer alapította PROTON SZÍNHÁZ egy a rendező független előadásai köré szerveződő virtuális társulat. Céljuk, hogy a művészeti szabadság maximális megőrzése mellett professzionális struktúrát biztosítsanak a függetlenül létrejött színdarabjaiknak, projektjeiknek. Előadásaikat főként nemzetközi koprodukciókban készítik, állandó partnereiknek számítanak többek közt a Bécsi Ünnepi Hetek, a berlini HAU Hebbel am Ufer, a brüsszeli Kunstenfestivaldesarts, a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Háza vagy a drezdai HELLERAU.

A művészeti vezető rendezte A JÉG (2006), FRANKENSTEIN-TERV (2007), NEHÉZ ISTENNEK LENNI (2010), SZÉGYEN (2012), DEMENCIA (2013), WINTERREISE (2015), LÁTSZATÉLET (2016), MEDÚZA TUTAJA (2018), EVOLÚCIÓ (2019) előadások mellett teret kívánnak adni a társulati tagok ötleteinek megvalósítására. Így készült Rába Roland rendezésében az UTOLSÓ (2014), a Bánki Gergely rendezte 1 LINK (2015) és Szemenyei János családi musicalje, a VACKOR NYOMÁBAN (2017).

A PROTON SZÍNHÁZ színdarabjai az évek során több mint 120 fesztiválon, színházban vendégszerepeltek, úgymint a Festival d’Avignon, az Adelaide Fesztivál, a Szingapúri Nemzetközi Művészeti Fesztivál, a szöuli Bo:m Fesztivál vagy a Zürcher Theaterspektakel.

MUNDRUCZÓ KORNÉL nemzetközi hírű film- és színházrendező, akinek alkotásai a világ legrangosabb fesztiváljain mutatkoznak be. 2003 óta rendez színházban. Legszívesebben akkor kezd új munkába, ha számára inspiráló témát, társulatot, illetve helyszínt talál. A munkafolyamat során megpróbál egy csapatot felépíteni. Új produkcióhoz gyakran hívja vissza ugyanazokat a színészeket, akik kreatív alkotótársai munkájában. Velük együtt dolgozza ki az előadás végleges formáját. Miután több évig szinte ugyanazon emberekkel szabadúszóként dolgozott, 2009-ben Büki Dóra színházi producerrel közösen megalapította független színházi társulatát, a PROTON SZÍNHÁZ-at. 2017-ben Faust-díjra jelölték a Proton Színház LÁTSZATÉLET című előadásában végzett kiemelkedő rendezői munkájáért. A díj történetében először került a jelöltek közé nem német színház, jelen esetben egy független magyar társulat produkciója. 2019-ben a Proton Színház és a Ruhrtriennale koprodukciójában készült EVOLÚCIÓ című rendezését a német fesztivál legjobb előadásának kiáltották ki, az abból készült filmet 2021-ben a Cannes-i Filmfesztivál Cannes Premiere szekciójában mutattak be.

2003 óta operát is rendez. Az antwerpeni Flamand Opera mutatta be a KÉKSZAKÁLLÚ HERCEG VÁRA / WINTERREISE és A MAKROPULOSZ-ÜGY című rendezéseit. Az utóbbit 2017-ben a legjobb új produkció kategóriában Nemzetközi Operadíjra jelölték, melyre így először terjesztettek fel magyar rendezőt. 

aktuális előadások




 

Jelenet a Proton Színház Winterreise című előadásából

 

„Mundruczó és a Proton Színház előadásában a díszlet hátfalára vetített képeket látunk, általuk a Winterreise első versszakai sokkal erőteljesebben hatnak. (…) A rendező arra használja a medréből helyenként kilépő dramaturgiát, hogy az otthontalanság és a menekülés nyomasztó aktualitását bemutassa. Nézőként képtelenség félrenézni. Színház, koncert és videóinstalláció egyszerre érnek az érzelmi tetőpontokra. (…) A közönség nyitottan fogadta és hosszú tapssal jutalmazta az új értelmezést.” (ORF.at – Austria)

„Színház, film és zene nem mindennapi összefonódásának lehettünk tanúi: Mundruczó Kornél meglehetősen forró témához nyúlt. Nem egyszerű művészi nyelven megszólalni egy olyan kérdésben, mely ekkora indulatot vált ki ma is, és aktualitása miatt megköveteli a direkt megnyilatkozást.” (Csabai Máté – revizor.hu)

„Az ajtónk előtt áll egy idegen – Szemenyei János énekel, játszik, beszél, ordít -, pont mint ezelőtt 190 évvel Schubert vándora.” (Frankfurter Allgemeine Zeitung – Németország)

Fotó: Lorenza Daverio/Proton Színház