bemutató 2023. november 30.
helyszín Városi Ifjúsági Klub
Az előadás hossza 30 perc + 30 perc játék.
6 hónapos kortól ajánljuk.
Babaszínház
Vajon van élet a bábszínház előtt, amire az ovis csoporttal megyünk? Talán kevesen tudják, hogy a legkisebb korosztálynak, a csecsemőkorúaknak is készítenek a világon professzionális színházi előadásokat. Ez az úgynevezett „színház a legkisebbeknek” (Theatre for Early Years), köznyelven csecsemő- vagy babaszínház. A műfaj a hetvenes évek végén alakult ki Angliában, és azóta az egész világon elterjedt már. 2023-ban végre elér Budaörsre is, hiszen itt is osztják azt a meggyőződést, hogy fontos, hogy a legkisebbek is találkozzanak a kultúrával, a színházzal, mégpedig olyan módon, hogy azt a találkozást az alkotók a gyerekek igényeinek és szükségleteinek figyelembevételével gondosan megtervezik.
A babaszínház pár hónapos és három éves kor közötti gyerekeknek szól, akik a szüleikkel nézik meg a körülbelül ötven perces előadást, ami két részből áll: egy húsz-huszonöt perces produkcióból, amit színészek játszanak, és ami kifejezetten ennek a korosztálynak a fejlődési sajátosságait figyelembe véve lett kialakítva. A második huszonöt percben a nézők megismerkedhetnek a színészekkel, az előadásban használt kellékekkel, bejárhatják vagy bekúszhatják a teret.
A budaörsi előadás tere egy gyerekszobában felállított sátor, egy titkos vacok, itt leszünk tanúi egy különleges találkozásnak a sátor lakója és egy titokzatos, ismeretlen helyről érkezett látogató között. Az előadásban nem a klasszikus értelemben vett történetmesélésen van a hangsúly, hanem a meglepetésen, a csodán, az egymással való biztonságos találkozáson.
„Mindig meglep a csecsemő nézők komolysága. A babák nem értelmeznek, hanem magukba szívják a hangokat, a szavak zenéjét, a szorongást, félelmet, gyászt, erőszakot, szeretetet, mindent… a babák az ideális nézők.” Françoise Gerbaulet, francia színházi alkotó
aktuális előadások
november 17. vasárnap, 10:00
jegyvásárlás
november 24. vasárnap, 10:00
elfogyott
december 8. vasárnap, 10:00
jegyvásárlás
Amit láttam, arra rácsodálkoztam, és fel is melegített. Németh Nikolett és Szőts Orsi és Fröhlich Kristóf produkciója olyan, mint egy emelt szintű csecsemőszínház. Azokhoz az előadásokhoz képest, amikben zene, rigmusok, egyszerű tárgyak és egyszerű képek vannak, ez komplexebben színházi. Nem zenélnek, nem szavalnak, a cselekmény majdhogynem dramatikus, noha fragmentált – egy gyerek játszik, voltaképp –, a közeg részletgazdag, az ötletek nem kézenfekvőek és mindenre kiterjednek. (Stuber Andrea)
A Vacok összességében éppen attól válik jól komponált, profi produkcióvá, hogy mennyire fesztelenül közeli és természetes tud lenni. Éppen jól egyensúlyozik az otthonos és az egyáltalán nem hétköznapi között. (Gergics Enikő, Spiritusz Online)