Molnár Ferenc

Liliom

dramaturg Ari-Nagy Barbara
díszlettervező Antal Csaba
jelmeztervező Benedek Mari
jelmeztervező-asszisztens Mohácsi Nóra, Szabados Szilvia
világítás Sokorai Attila
hang Pellei Milán
súgó Szabó Brigitta
ügyelő Zsovák Károly
a rendező munkatársa Szekeres Vanda
rendező Kovalik Balázs

 

bemutató 2023. december 16.

helyszín Színházterem

Az előadás hossza 130 perc 1 szünettel.

Az előadást 18 éves kortól ajánljuk.

Liliom, a „szerethető csirkefogó”. Liliom, a „külvárosi hintáslegény”. Liliom, a „kallódó életművész”. A „proletár”. Az „áldozat”. Az „asszonyverő”… Molnár Ferenc talán legjobb színdarabja számtalan értelmezésben került már bemutatásra.

Kovalik Balázs rendezése most darabokra szedi és új formában rakja össze a jól ismert történetet. Az építőkockákból egy „művész” (színész) ellentmondásos életpályája rajzolódik ki, egy művészé, akinek az ő szeretett Julija hiába kínálja fel a normális élet lehetőségét. Az út a reménytől a kitaszítottságon keresztül a kétségbeesett halálig vezet, sőt – ironikus módon –, még azon is túl.

Egyáltalán, ha őszinték vagyunk, semmi egyebet nem tehetünk, mint hogy megöljük magunkat. Mivel azonban nem öljük meg magunkat, mert mégiscsak élni akarunk, színházat írunk és színházat játszunk. Ez a legabszurdabb és leghazugabb dolog a világon.(Thomas Bernhard)

aktuális előadások


2025. május 11. vasárnap, 19:00

jegyvásárlás

2025. június 4. szerda, 19:00

jegyvásárlás

2025. június 9. hétfő, 19:00

jegyvásárlás

 

A Liliom című előadás plakátja

 

„Ebben a Liliomban a főszereplő nem egy hintáslegény, hanem egy művész, azon belül is egy színész. Muskát és nem Muskátné, nem a körhinta tulajdonosa, hanem egy televíziós cégé, amelynek Körhinta a neve. (…) Ennek a Liliomnak már múltja van, komoly szakmai múltja, mondjuk azt – visszanyúlva Molnárhoz –, hogy nagy a híre. Tudják róla, hogy jó, jól csinálja azt, amit művel. Mégis kiszolgáltatott, nem önmaga ura, hanem másoktól függ. Jól szimbolizálja ezt a helyzetet az a mozdulatsor, amikor Liliom egy hatalmas konténer tetején (díszlettervező: Antal Csaba) egyensúlyoz. Liliom kitaszítottá válik, mert nem áll be a sorba, mer nemet mondani. Ez könnyen elvezethetne a mai kultúrpolitikához, de Kovalik előadásban nincsenek direkt utalások, legfeljebb áthallások.” (Balogh Gyula, Népszava)

„Egy szabad, szuverén művész története ez, akinek erős és viszonzott a szerelme, mégis a rögös úton jár, mert az öntörvényűsége, meggyőződése, személyes hite még annál is erősebb. A kussolás nem az ő világa. Sem a kimondott szó visszavonása. Emelt fővel teszi a dolgát, legjobb tudása szerint. Hitelesen. Vállalja a felelősséget, ha hibázik, és tartja magát az adott szóhoz. Nehéz terepen kell helyt állnia, pláne miután a léte értelmétől, a művészetben való érvényesülés lehetőségétől fosztják meg.” (Színházat nekünk!)

„A Budaörsi Latinovits Színház előadása nem könnyű esztétikai kaland, de ha a néző ráérez az előadás jellegzetes ritmusára, maradandó élmény éri. Kovalik érdekfeszítően töredékes, a publikumot intellektuális partnernek tekintő rendezése amellett érvel, hogy a színész, a művész a szerepeiben, az alkotásaiban él tovább. A közéleti szerepek mellőzhetők vagy lényegtelenek lesznek a pálya egésze szempontjából, hiszen a művészi ambíció, a tehetség átlépheti a politikai szekértáborok rajzolta határokat. (Szekeres Szabolcs, Kultúra.hu)

„Lehet-e szeretni egy darabot, amelyik felrúgja a hagyományos formát, időrendben sem követi az eredeti művet, és díszletében is igencsak minimalista? A válasz: lehet. Nagyon is. És nem kell hozzá más, mint elképesztően jó színészek és egy kiváló rendező. Na meg egy remek alap, például Molnár Ferenc Liliomja.”(Vidacs Éva, Index.hu)

Előadás

Nyílt próba

Olvasópróba