Macheath, köznapi nevén „Bicska” Maxi BÖRÖNDI BENCE / Brasch Bence m.v.
Jonathan Jeremiah Peacock, a „Koldusok barátja” cég tulajdonosa Ilyés Róbert
Celia Peacock, a felesége Bíró kriszta m.v.
Polly Peacock, a lánya páder petra
Tigris Brown, London rendőrfőkapitánya Chován Gábor
Lucy, a lánya Bohoczki Sára
Kocsma Jenny Spolarics Andrea
Smith, rendőr Böröndi Bence / SAS ZOLTÁN e.h.
Bandatagok BÖRÖNDI BENCE / SAS ZOLTÁN e.h., FEHÉR ANDRÁS Balázs m.v., FRÖHLICH KRISTÓF, TAKÁCS ZALÁN m.v. / bánki mihály m.v.
Valamint a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnázium hallgatói: Bognár Gábor, Bolla Gábor, Déri Johanna Eszter, Kiss Dorina, Laczkó Tamara, Nagy Bálint, Sarkadi Hajnalka, Szilágyi Barnabás
Zenekar Budaörsi fúvószenekar
A szerzői és zenei jogokat a Hartai Zenei Ügynökség Kft. közvetítette.
Eörsi István örököseinek az engedélyét a Hofra Kft. közvetítette.
bemutató 2019. december 21.
helyszín Színházterem
Az előadás hossza 180 perc két szünettel.
A Budaörsi Latinovits Színház és a Szentendrei Teátrum közös előadása
„Hölgyeim és uraim! Önök most egy operát fognak látni. És mivel ez az opera úgy lett kitalálva, ahogy azt a koldusok elképzelik, illetve mivel olyan olcsónak kellett lennie, hogy még a koldusok is megfizethessék, a címe: Koldusopera.”
A Dreigroschenoper ősváltozata, John Gay 1728-as zenés balladákkal teletűzdelt műve valószínűleg minden idők első musicalje. A szerző a kor vezető politikusainak állított benne emlékművet, olyant, hogy nem köszönték meg. Nem is nagyon volt miért: Gay The Beggar’s Operájának karakterei a kor néhány valóságos eseményét, illetve szereplőjét idézik meg, azt állítva róluk, hogy nem csak a kiváltói, de haszonélvezői is a kor legendás nyomorának, és e legendás nyomor köré szervezett közintézményeknek.
Ugyanígy járt el pontosan kétszáz évvel később Bertolt Brecht is: 1928-ban, a Weimari Köztársaság fénykorában – mely fénykor, mint később kiderült, a bukás előszobája volt. Nekirontott mindenkinek, gazdagnak, szegények, a törvényenkívülieknek és a törvény őreinek egyaránt. De megkapták tőle a magukét a nők és a férfiak, ezek az egymás húsára ácsingózó izgága javíthatatlanok is. A világraszóló sikert Kurt Weill egy új zenés műfaj megteremtésével, Brecht egy új színpadi formával és az éles társadalomkritikával indokolta.
A Koldusopera megírásakor mindössze harmincéves, de szemtelenül nagyképű Bertolt Brecht valóban radikálisan újat állított előadásaival. A színészeinek azt mondta: Mutassátok meg, hogy megmutattok! A nézőinek pedig azt: Ne vágjátok már ezt a romantikus képet! Nehéz is lenne túlromantizálni, amikor Bicska Maxi, London sztár-bűnözője a függöny elé lép, és így énekel az öltönyös nagyérdeműnek:
Ne mondd nekünk, hogy szép a tisztes élet,
És minden gazság elkerülhető:
Mit ér a szó, ha nincs hasunkban étek,
Előbb zabáljunk, mert ez itt a fő.
Mi jók legyünk, ti jóllakottak – ez derék,
De értse végre minden jómadár,
Mert ezt már csűrni és csavarni dőreség:
Előbb a has jön, aztán a morál.
NAPI SZEREPOSZTÁS:
MÁJUS 29. SZERDA, 19:00
Macheath, köznapi nevén „Bicska” Maxi szerepében: BÖRÖNDI BENCE
aktuális előadások
Fehér Balázs Benő a számos rendezést megélt Koldusoperának mai, swages hangulatot ad. Ez vonzó lesz a divat pillanatnyi rezdüléseire fogékony Z-generációnak, de izgalmas kísérlet az idősebbeknek is. A színészek stilizált játékán láthatjuk, hogy itt csak játsszuk a gazembert, miközben velünk is játszanak, és a játék nem babra megy. Erről legkésőbb akkor bizonyosodunk meg, amikor Bicska Maxit kötéllel a nyakában látjuk. Mert mi egy autólopás egy autópálya építéshez képest?, kérdezi. A kacagás előtt és után sóhajtásnyi csönd. Jól mondod, Maxi.
Betorők a cukorkaboltban – Revizor
Brecht Koldusopera című, mondhatni mindig megújuló és megújítandó világát mutatta be a Budaörsi Latinovits Színház. A rendezés és a szereposztás is a húszas éveikben járó művészek munkáját dicséri, ami predesztinálja magát a bemutatott művet is. Közvetlenül a nézőhöz szól, arcba vág, ámde kevésbé provokatív, ezáltal fogyaszthatóbb, dinamikus színpadi jelenléttel és színpadképpel.