KOVÁCS MÁRTA Pelsőczy Réka m.v.
KOVÁCS SÁMUEL, a fia Fröhlich Kristóf
KOVÁCS SÁRA, a lánya Hartai Petra
KOVÁCS MÓZES, a férje Ilyés Róbert
RÁDULY ISTVÁN, plébános Sas Zoltán
DEMÉNY FERENC, tanító Nagypál Gábor m.v.
GERÉB KÁLMÁN, falubíró Mertz Tibor
ÖRDÖG PÉTER, unitárius lelkész Chován Gábor
ÖRDÖG ÉVA, a felesége Bohoczki Sára
ÖRDÖG GIZELLA, a lánya Koós Boglárka
KÓNYA, csendőrtiszt Böröndi Bence
PINTÉR, csendőrtiszt Juhász Vince
BOTSKOR LÓRÁNT, csendőrparancsnok Szőts Orsi
ROSENFELD Takács Katalin
BÜRGER Spolarics Andrea
NIKOLAUS SCHRÖDER, Gestapo-tiszt Kocsó Gábor m.v.
bemutató 2025. február 22.
helyszín Színházterem
Az előadás hossza 2 óra 45 perc egy szünettel.
Bözödújfalu egy kis meseszerű hely, ahol békében megfér egymás mellett minden vallás és felekezet: katolikus, református, unitárius, görögkatolikus, zsidó és szombatos. Egészen addig, amíg Észak-Erdély 1940-ben vissza nem tér az anyaország kebelére, és kormányunk figyelme oda nem szegeződik Bözödújfalura. Egyik nap még egyformák vagyunk, másnap már ahányan, annyi félék. És persze nem mindenkinek jár egyenlő bánásmód.
Székely Csaba legfrissebb történelmi szatírája sok humorral beszél a különböző identitások sokszor értelmetlen, érthetetlen harcáról. Arról, hogy hogyan címkézzük fel a másikat, hogyan összegződik az emberek közti személyes ellenszenv és a fentről irányított gyűlöletkeltés. Hogy milyen az, amikor a hatalom dönt arról, hogy ki lehet egy társadalom teljes értékű tagja, és kit kell kivetni magunk közül. És arról, hogy hogyan kérdőjeleződik meg az alapvetés, hogy az ember az ember. Még ha a saját szomszédainkról is van szó.
Bözödújfalu ma már nem létezik: egy víztározó építésekor elárasztották, és víz alá került a falu minden, egykor békés élettel teli háza.
Interjú Hartai Petrával
Interjú Fröhlich Kristóffal
Interjú Böröndi Bencével és Juhász Vincével
Interjú Takács Katalinnal és Spolarics Andreával
aktuális előadások
2025. április 30. szerda, 19:00
elfogyott
2025. május 1. csütörtök, 19:00
elfogyott
2025. május 2. péntek, 19:00
jegyvásárlás
2025. május 7. szerda, 19:00
elfogyott
2025. május 17. szombat, 19:00
jegyvásárlás
2025. június 5. csütörtök, 19:00
jegyvásárlás
2025. június 7. szombat, 19:00
jegyvásárlás

„Az igazság gyertyái bár valós történelmi vonatkozásokkal bír, központi kérdései sokkal egyetemesebbek, mintsem hogy pusztán történelmi drámaként fémjelezzük. A darab nemcsak a holokauszt áldozatainak állít emlékművet, de talán még kiemeltebben is foglalkozik annak a problematikájával, hogy az elnyomó hatalom hogyan kiskorúsítja népét, miként fosztja meg az egyént az önmeghatározás alanyi jogától, és mondja meg az embernek, ki is ő valójában. Ahogy színre viszi azt is, hogyan áldozunk fel emberi, családi kapcsolatokat ideológiák oltárán.” (Petri Flóra, Kortárs Online)
„Bár (annak ellenére, hogy Alföldi Róbert rendezéseire korántsem ez a jellemző) a több mint két órás előadás alatt egyetlen konkrét utalás sincs a jelenlegi belpolitikai helyzetre, az a megdöbbentő és végtelenül fájdalmas, hogy demokrataként mégis végig érezzük az áthallást; és a friss hírekből ki tudnánk keresni a szemforgató, ronda tanítót (Nagypál Gábor), aki aljas bosszút áll, mert nem adták hozzá a nála sokkal fiatalabb („de hiszen sánta!”) lányt, a folyton Isten jóságáért hálát adó, de otthon a feleségét terrorizáló unitárius lelkészt (Chován Gábor), a pozícióját féltő, ezért a feletteseitől rettegő és hajbókolásban jeles falubírót (Mertz Tibor), no meg a lány iránti érzelmei és a cölibátus miatt folyton önmarcangoló, amúgy „jóember” plébánost (Sas Zoltán). Végül is ő az, aki még akkor is próbálkozik megmenti a falu zsidó vagy nem is zsidó lakóit, amikor már elhurcolták őket a gettóba.” (Eller Erzsébet, Budaörsi Napló)
„Erőteljes, széles érzelmi amplitúdójú Alföldi rendezése, a vendégekkel kiegészített budaörsi társulat remek produkciója.” (Bóta Gábor, ART7)
„Székely Csaba darabjában és Alföldi Róbert rendezésében nincsenek jók és rosszak, itt semmi sem csak fekete vagy fehér: mind a darab íróját, mind a rendezőjét komplex emberi figurák és a nehéz emberi döntések érdeklik. Az igazság gyertyáiban időnként még a legszimpatikusabb szereplők is hoznak egészen szerencsétlen, sőt már-már gonosz(nak ható) döntéseket, és a megátalkodottnak tartott figurák is tudnak egy adott helyzetben helyesen cselekedni.” (Nlc.hu)
„Alföldi Róbert rendezői keze alatt és a budaörsi társulat játékában a legjobb formáját hozza az előadás. Gyakorlatilag a teljes társulat játszik benne, így aztán pazar, gazdag, élményekkel és emlékezetes mondatokkal teli színházi élményt kapunk ezúttal is, a Budaörsi Latinovits Színháztól megszokott módon.” (Sáhó Barnabás, Színházat nekünk)
„Székely és Alföldi a lehető legjobban elegyítik a humort, az iróniát a megrázó drámai pillanatokkal. Olyan előadás született, amire érdemes lenne elvinni a végzős gimnazistákat is, hogy érthetővé és érzelmileg is átélhetővé váljon számunkra a huszadik századi történelmünk sok-sok máig ható őrülete, a trianoni traumától kezdve a bécsi döntések következményein és a Holokauszton át Ceaușescu falurombolásáig.” (L Simon László az idei Országos Színházi Találkozó versenyprogramjának válogatótestületi tagjaként vett részt a bemutatón)
„Ez már a második szerencsés találkozása Székely Csaba drámaírónak és Alföldi Róbert rendezőnek a Budaörsi Latinovits Színházban. A 2021-ben műsorra tűzött és mindmáig futó Öröm és boldogság ugyanúgy Erdélyben játszódik, továbbá ugyanúgy egy kisebbséginek mondott létformát visz színre a humor és a borzongatás ábrázoláseszközeivel, mint a most bemutatott darab, Az igazság gyertyái. Csak éppen ezúttal nem a melegek volnának ez a kisebbség a történő jelenünkben, hanem a bözödújfalusi székely zsidók a máig eleven fájdalmat okozó múltban.” (Bazsányi Sándor, Revizor)