David Eldridge

Születésnap

Thomas Vinterberg, Mogens Rukov és Bo Hansen Dogma-filmje alapján

Christian Chován Gábor
Michael Böröndi Bence
Helene Bohoczki Sára / Szamosi Zsófia m.v.
Helge Ilyés Róbert
Else Takács Katalin
Mette Páder Petra
Helmut Mertz Tibor
Nagypapa Bregyán Péter
Pia Hartai Petra
Michelle Szőts Orsi
Lars Fröhlich Kristóf
Poul Kocsó Gábor m.v.
Kim Miklós Marcell m.v.
Gbatokai Samudovszky Adrián e.h.
Karla Nagy Nóra Zsófia m.v. / Frizli Szófia m.v.

fordító Hamvai Kornél
dramaturg Vörös Róbert
díszlettervező Tihanyi Ildi
jelmeztervező Keszei Bori
világítás Kehi Richard
zenei vezető Bercsényi Péter
mozgás Bodor Johanna
a rendező munkatársa Szekeres Vanda
súgó Barnet Mónika
rendező Pelsőczy Réka

 

bemutató 2020. szeptember 26.

helyszín Színházterem

Az előadás hossza 100 perc szünet nélkül.

16 éven felüli nézőinknek ajánljuk.

A gazdag és prominens családfő születésnapjára összegyűlik a család és a barátok. Christian, az elsőszülött fiú – akinek ikerhúga nem sokkal ezelőtt öngyilkosságot követett el – beszédet mond az ünnepi asztalnál, amelyben gyerekkorukra emlékezve súlyos dolgokkal vádolja az apját. Christiant csendre intik. Az ünneplés folytatódik.

„Sokszor azok az emberek bántanak minket, élnek vissza a hatalmukkal, akiket szeretünk, akiknek sokat köszönhetünk.

Gyerekek vagyunk, de nem csak a családunkban, hanem abban a demokráciában is, amiben élünk. Nem nőttünk fel. Gyerekként kezelnek minket, de ami még rosszabb, mi is gyereknek gondoljuk magunkat. Hagyjuk, hogy a nálunk erősebb, hangosabb mondja meg kik vagyunk, mit csináljunk és hol a helyünk. A felnőttség azt jelenti, hogy az ember a saját lábára áll. Kimond dolgokat, képviseli a határait, és cselekszik. Ez felelősséggel jár. És nem csak jogokkal, de kötelességekkel is. Meg kell szólalni. Ki kell állni magunkért. Csak az tud felelősséget vállalni, aki tudja a jogait és él is velük.

Könnyű ezt mondani, de minden személyes történet, hihetetlenül bonyolult, és minden kiállás nehéz.

És fontos, hogy miután megöltük apáinkat, legyen tudásunk, célunk, és saját mondanivalónk, amivel a helyükbe lépünk. Nekem erről szól a Születésnap.”

Pelsőczy Réka rendező

 

Születésnap előadás

 

Az alkotók sokféle elemet olvasztottak a darabba. A néző megízlelheti a hatalom természetét, a bűn erejét, a kirekesztés és áldozathibáztatás szakaszait, kamaradráma-szerű díszletbe csomagolva. Életlenné és unalmassá fordulhat az előadás, ha a játék sablonos, élettelen vagy túlzottan konvencionális. Ügyesen lépi át ezeket a buktatókat a rendezés, a dramaturgia nem engedi leülni a történetet, a karakterek dominánsan jelen vannak, a színészi játék kiélezett, nem túljátszott. Átérezhetően üt a színen a nyers erőszak, miközben éppenhogy csak pislákol az a néhány őszinte pillanat, amit Pia Christian felé kivetített érzelmes pillanatai, vagy Mette anyai gondoskodása képviselnek, ahogy kislányát próbálja megóvni a bűn látványától. A játék impulzív színházi élményt nyújt, részletgazdag, a néző minden egyes gesztusba, mozdulatba, érzelembe mélyen beleláthat.

Ez a nap más, mint a többi, ezt te is jól tudod – ArtNews.hu

Ennek a darabnak az is az egyik előnye, hogy a nem érezzük, hogy két fontos szereplő van, a többiek pedig asszisztálnak. A színen lévő 15 színész játékának összhangja már a bemutatón is érezhető volt, és ez minden további előadással csak erősödni fog.

Buli ítéletnapig – Mezei néző

olvasópróba

előadás